Підготовка судноводіїв малих/маломірних суден, перевірка (оцінка) їх знань і кваліфікації та, за результатами, видача документа єдиного зразка, що підтверджуватиме право на керування судном, здійснюватиметься за чітко врегульованим єдиним порядком. Наразі вже розроблено проект відповідного нормативно-правового акту – наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчення судноводія малого/маломірного судна», який винесено на публічне громадське обговорення.
Документ визначає загальний порядок видачі посвідчень судноводіїв малих/маломірних суден (ММС), що здійснюють плавання на внутрішніх водних шляхах України та прибережних морських шляхах, а також порядок проведення підготовки та перевірки (оцінки) знань і кваліфікації судноводіїв ММС.
Зокрема, відповідно до прописаної процедури, з метою отримання Посвідчення судноводія ММС кандидат має досягти віку не менше 18 років та бути визнаним придатним до управління ММС за станом здоров’я. Безумовною вимогою є також проходження спеціальної теоретичної та практичної (тренажерної) підготовки в схвалених навчальних закладах (НЗ), перелік яких затверджується Мінінфраструктури за поданням Укрморрічінспекції*, та успішне складання іспиту в НЗ і заліку з практичних (тренажерних) занять з управління та експлуатації ММС, що документально підтверджено.
Після цього здійснюється перевірка (оцінка) знань кандидатів в судноводії ММС у кваліфікаційних комісіях, що утворюються Укрморрічінспекцією в містах розташування міжрегіональних територіальних органів Укрморрічінспекції, незалежно від місця реєстрації кандидата. При цьому перевірка знань та кваліфікації включає як теоретичні питання, так і демонстрацію практичних навичок керування ММС відповідного типу. Тобто, після здачі іспитів з теоретичного курсу програми підготовки здійснюється перевірка навичок судноводія ММС щодо практичного управління судном безпосередньо на водоймі або на повномасштабному навігаційному тренажері маневрування та управління ММС.
Висновки кваліфікаційної комісії щодо рівня теоретичної та практичної підготовки кандидатів оформлюються Протоколом засідання кваліфікаційної комісії. Надалі для прийняття рішення щодо видачі Посвідчень судноводіїв малих/маломірних суден відомості про перевірку (оцінку) знань та кваліфікації судноводіїв ММС, сформовані на підставі протоколів, передаються до кваліфікаційної комісії Укрморрічінспекції, яка і приймає остаточне рішення щодо видачі або невидачі Посвідчень.
На підставі Протоколів Укрморрічінспекцією здійснюється видача Посвідчення, у якому зазначається тип ММС та район плавання.
Під час керування ММС судноводії повинні мати при собі Посвідчення.
Порядок видачі посвідчення судноводія малого/маломірного судна, після його офіційного затвердження, поширюватиметься на усіх судноводіїв ММС, за винятком осіб: які виконують службові обов’язки на суднах, що плавають під військово-морським прапором України; які виконують службові обов’язки на риболовних суднах, зайнятих промисловою діяльністю; які здійснюють керування іншими ММС, що використовуються виключно у спорті та/або спортивному туризмі; які здійснюють керування спортивними вітрильними суднами.
Крім того, варто відзначити, що проектом розробленого документу передбачено можливість для кандидатів, які мають дійсні кваліфікаційні документи судноводія, отримати Посвідчення за результатом співбесіди у кваліфікаційній комісії з питань правил безпеки руху таких суден.
Введення в дію акта, який вперше в історії українських «водних інспекцій» на державному рівні закріплює видачу Посвідчень судноводія ММС, за оцінками фахівців Укрморрічінспекції, має сприяти зниженню рівня аварійності та нещасних випадків на воді, запобіганню завданню шкоди безпеці чи належному порядку навігації шляхом посилення заходів державного нагляду (контролю) за теоретичною та практичною підготовкою судноводіїв малих/маломірних суден та, відповідно, надання дозволу на керування судном лише тим особам, які дійсно у повній мірі оволоділи усіма необхідними знаннями та навичками.
*Включення до переліку НЗ здійснюється за результатами огляду НЗ, який проводиться в установленому Мінінфраструктури України порядку, та за умови дотримання затверджених Укрморрічінспекцією техніко-експлуатаційних вимог, програм підготовки судноводіїв ММС в обсязі, визначеному відповідними навчально-тематичними планами, погодженими Укрморрічінспекцією, а також відповідної практичної підготовки судноводіїв ММС).
Довідка
20 листопада 2012 року Верховною Радою України внесено зміни до статті 163 Закону України «Про транспорт», чим на законодавчому рівні закріплено, що видача посвідчень судноводіїв малих/маломірних суден здійснюється Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті.
Проект наказу Міністерства інфраструктури України «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчення судноводія малого/маломірного судна» розміщено на офіційному сайті Міністерства інфраструктури (
www.mtu.gov.ua), у розділі «Регуляторна діяльність».
Зауваження та пропозиції до проекту наказу можуть надсилатися заінтересованими юридичними та фізичними особами протягом 30 календарних днів з дати опублікування до Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (на поштову адресу: пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, або на e-mail:
sgull@i.ua), а також до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (на адресу: вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, e-mail::
meconomy@me.gov.ua).